تربیت و فروش سگ قفقازی Ghafghazi

  • جنسیت: سگ قفقازی نر و سگ قفقازی ماده.
  • سن: توله سگ قفقازی و سگ قفقازی بالغ.
  • تربیتی و وارداتی با ضمانت اصالت.

معرفی نژاد سگ قفقازی Ghafghazi

موطن اصلی نژاد سگ قفقازی سرزمینها و کوهستانهای بین دریای سیاه و دریای خزر می باشد ، این نژاد سگ در مناطق مختلف جغرافیایی به علت تکامل و سازگار نمودن خود با شرایط جغرافیایی ، آب و هوایی و زیستی آن مناطق ، در کشورهای مختلف حوزه زیستی این نژاد که در آن بومی بوده است ، دارای انواع گوناگون می باشد ، به طوری که گونه های مختلفی از سگهای نژاد قفقازی به وجود آمده و تکامل یافته اند و هر کدام با نامهای بومی و محلی کشورهای که در آن این نژاد وجود داشته است ، خوانده می شوند.

در کشور ایران سگ قفقازی را با نامهای سگ شاهسون ، سگ قفقازی شاهسون ، سگ سنگسری و… می شناسند ، البته برخی سرابی موبلند راهم به اشتباه جزء این نژاد تقسیم بندی می کنند. سگ سرابی موبلند از آمیزش سگهای قفقازی شاهسون “سگ شاهسون” با نژاد “سگ سرابی” به وجود آمده و نوعی سگ سرابی به شمارمی رود.  در فدراسیونهای جهانی کشور منصوب به این نژاد به اشتباه روسیه نام برده شده است ، باید گفت جدا از اینکه روزی سرزمین قفقاز جزئی از قلمرو ایران بزرگ بوده و ضمیمه خاک کشور پهناور ایران به شمارمی رفته است و سالیان دراز روسها بعد از جدایی قفقاز طی عهدنامه ننگین ترکمانچای از کشور مادر ، یعنی ایران ، حتی از وجود این نژاد بی اطلاع بودنند و تا سالیان دراز نسبت به نژاد قفقازی بی توجهی می شده است ، در ضمن لازم به ذکر است قلمرو زیستی قفقازی ها مناطق وسیعی از سرزمینها و کشورهایی بوده که ما بین دریای سیاه و دریای خزر و کشورهای همسایه با این قلمرو قرار دارند به شمار می رود و این نژاد در تمامی این نواحی یافت می شود ، حتی به دلیل سابقه فرهنگی و ارتباط جوامع کشورهای قلمرو این نژاد به خصوص عشایر نواحی کشورهای همسایه ، این نژاد در سرتاسر این سرزمینهای پهناور موجود بوده است و به درستی می توان گفت سگ نژاد قفقازی به تمامی این کشورها به خصوص ایران تعلق دارد.

سگهای نژاد قفقازی در ایران قدمت و سابقه طولانی دارند و اسار تاریخی بر این ادعا گواهی می دهند. سگ قفقازی همواره به عنوان سگ گله عشایر ایران به خصوص عشایر “شاهسون” و “قشقایی” به شمارمی رفته اند ، بعدها برای اولین بار غربی ها در سال “۱۹۳۰” با این نژاد آشنا شدند و سالها بعد در سال “۱۹۶۰” میلادی نمونه های اولیه این نژاد در نمایشگاهای بین المللی حضوریافت. سگ قفقازی به عنوان تنها سگ بومی منطقه قفقاز به شمار می رود و در ۳ گونه و تیپ نژادی شامل قفقازی ارمنی ، قفقازی گرجی ، قفقازی آذری موجود می باشند که این خود نشان دهنده آن است که این نژاد کمترین ربطی به کشور منصوب در فدراسیونهای جهانی ، یعنی روسیه دارد. به علت سوابق فرهنگی و ارتباطی نزدیک کشورهای همسایه و کوچ گردی عشایردر این مناطق جغرافیایی که نژاد قفقازی در آن می زیسته ، به خصوص عشایر ایران می توان تمامی انواع گونه سگهای قفقازی را در ایران مشاهده کرد. قلمرو زیستی این نژاد سگ در کشور ایران به سرتاسر استانهای آذربایجان غربی و شرقی ، شمال غرب ، غرب کشور و شهرهای سنگسر ، سراب ، تبریز ، رضایه و تا استان لرستان و استان فارس و به خصوص در بین عشایر قشقایی و شاهسون و … می باشد. دلیل این گستردگی زیاد زیستی سگ قفقازی را می توان به کوچ عشایر این نواحی به نواحی مختلف دیگر و مناطق جغرافیایی مختلف می باشد ، به خصوص عشایر ایل قشقایی استان فارس که همواره به مناطق جغرافیایی قلمرو این نژاد و مناطق دیگر کوچ می کردند.

در منطقه قفقاز این نژاد را با نام “کاوساکیان اووچارکا” به معنی “سگ خرس کش منطقه کوهستان قفقاز” می خوانند. نام کاوساکیان و یا کاوساسیان اووچارکا از روی توانایی بالای این سگ در حفاظت از دامداران ، گله ها و احشام در برابر حملات درندگان به خصوص خرس ها گرفته شده است. سگهای قفقازی را با نامهای “ortcharka” به معنی سگ گله و “caucasian” و “mountaindog” نیزمی خوانند. تا سالیان دراز نسبت به سگ نژاد قفقازی توجهی نمی شد و نژاد شناخته شده ای محصوب نمی شد. ولی طی دهه ها و سالهای اخیر مورد توجه غرب و کشورهای مختلف ، به خصوص علاقمندان به پرورش این نژاد در کشورهای امریکا ، آلمان ، اسپانیا ، مجارستان ، لهستان و حتی کشورهایی مانند چین ، کامرون ، کره جنوبی ، هند و… قرار گرفت.

در ایران به علت شرایط آب و هوایی و جغرافیایی که وجود دارد تقریباً تمامی گونه ها قابل رویت است. به طور کلی حیوان دارای جثه بزرگ و عظلانی ، قوی و سنگین وزن با جمجمه ای بزرگ و پهن که به خوبی توسعه یافته و به سر خرس شباهت دارد می باشد. پوزه کوتاه ، جمجمه کمی مخروطی ، بینی بزرگ و باز ، به رنگ سفید یا سیاه است. چشمها تیره و کوچک و تخم مرغی شکل است و در برخی از گونه های قفقازی چشم به رنگ قرمز می باشد. گوش آویزان است. قد نسبت به جثه بزرگ کمی کوتاه ، پشت صاف و عظلانی ، پاها راست و موازی با استخوانهای قوی ، دم بلند و پر پشت که با موهای انبوه پوشیده شده و به صورت خاصی به شکل داس حلقه می شود. گوشهای سگ قفقازی معمولاً اگر برای امر پاسبانی گله و… استفاده می شوند ، کوتاه می شود ولی به طورکلی گوشها و دم این نژاد به صورت بلند می باشد.  این نژاد از تنوع رنگی زیادی برخوردار است و به رنگهای سفید ، خاکستری با حاله ای به رنگ روشن و یا قرمز ، قهوه ای مایل به قرمز ، خال خالی یا راه راه و.. می باشد.  نژاد قفقازی دارای قدرت فوق العاده بوده ، پوشش بدن پرمو ، بلند و ضخیم این نژاد باعث می شود تا سرمای ۳۷ تا ۴۵ درجه کوهستانهای موطن خود را بتواند تحمل کند ، این نژاد توانایی بالایی در زندگی در کوهستان و راهپیمایی در کوهستانها دارد و نسبتاً به غذای کمی احتیاج دارد.

مشخصات سگ نژاد قفقازی Ghafghazi

اندازه و وزن در نرها ۶۸ تا ۷۵ سانتیمتر “مطلوب ۷۲ تا ۷۵ سانتیمتر” است. وزن در حدود حداعقل از ۵۰ تا به بالا ۱۵۰ کیلوگرم می باشد. وزن و اندازه در ماده ها از ۶۴ تا ۷۰ سانتیمتر “مطلوب۶۷ تا ۷۰ سانتیمتر” است. وزن حداعقل ۴۵ کیلوگرم به بالا می باشد. جثه و وزن ماده ها نسبت به نرها کوچکتراست. طول عمر: قفقازی ها نسبتا، طول عمر زیادی دارند ، میانگین ۱۰ تا ۱۲ سال می باشد. قفقازی ها سازگاری بالا با شرایط آب و هوایی گوناگون و سخت به خصوص شرایط آب و هوایی سخت و سرد مناطق کوهستانی دارند و نسبت به بیماریها و کمبود غذا مقاوم هستند. سگ قفقازی قاطع ، بی باک ، شجاع ، نترس ، سرسخت ، سلطه جو ، بدگمان نسبت به بیگانگان و درنده خو هستند. باید برای اجتناب از حوادث ناگوار به دست سگهای قفقازی در بزرگسالی ، این نژاد را از تولگی اجتماعی کرد و تربیت اطاعت پذیری بر روی این نژاد انجام شود. این نژاد دارای حس ششم و غریزه بسیار قوی بوده به طوری که هر آنچه که مربوط به صاحب وی و خانواده اش می شود چه از ملک و اشیا و حتی حیوانات و سگهای دیگر را بخشی از خانواده صاحب خود محصوب می کند و از هیچ کاری برای حفاظت از آنها دریغ نمی کند. به علت داشتن روحیه سلطه جو ، خشن و قدرت فوق العاده از تنها گذاشتن این نژاد با کودکان اجتناب شود چون حتی شوخی و بازی نژادهای قدرتمند و بزرگ جثه مانند قفقازی با کودکان هم می تواند با خطر برای کودکان همراه باشد. قفقازی ها حتی نسبت به سگهای دیگر هم روحیه سلطه جویی و قدرت طلبی دارند که با اجتماعی کردن و تربیت اطاعت پذیری در سنین تولگی می توان این روحیه سلطه جویی را کنترل کرد. به عقیده کارشناسان سگی بسیار قدرتمند ، فعال ، قابل اعتماد ، مناسب برای امرپاسبانی ، با خصوصیات ممتازاست. در بعضی از مقالات علمی خارجی قدرت این نژاد را با تفنگ کالیبر ۴۵ ارزیابی کرده اند.

نگهداری از سگ قفقازی Ghafghazi

سگ قفقازی برای زندگی در آپارتمان و خانه های کوچک توصیه نمی شود این نژاد احتیاج به فعالیت فیزیکی و ورزش زیاد دارد و بهترین مکان زندگی ، نگهداری در منازل بزرگ با حیاط وسیع و در مزارع و باغها برای امر نگهبانی می باشد. همچنین به این نژاد برای نگهداری در مناطق گرم و خشک و بیابانی توصیه نمی شود ، بیشتر برای مناطق جغرافیایی که دارای آب و هوا و اقلیم سرد و معتدل و خنک می باشند مناسب است. جهت آراستن به دلیل پوشش بدن پر پشت و پرمو ، بورس زدن مداوم و به طور روزانه و حمام در مواقع لزوم و به طور ماهیانه و یا در پایان هر فصل توصیه می شود.

اطلاعات بیشتر درباره نژاد سگ قفقازی

منبع: دهکده حیوانات | تربیت و فروش سگ گارد و سگ نگهبان

نژاد سگ قفقازی Ghafghazi
جنسیت سگ قفقازی نر و سگ قفقازی ماده
سن توله سگ قفقازی و سگ قفقازی بالغ
دسته بندی سگ نگهبان و سگ گارد
اصالت وارداتی و پرورشی - ضمانت اصالت
توضیحات با بهترین کیفیت وارداتی. میکروچیپ و مدارک کامل

فروش سگ قفقازی Ghafghazi

  • 0 تومان

فروش سگ ماستیف Mastiff

فروش سگ ماستیف Mastiff

تربیت و فروش سگ ماستیف Mastiff جنسیت: سگ ماستیف نر و سگ ماستیف ماده.سن: توله سگ ماستی..

فروش سگ گریت دین Great Dane

فروش سگ گریت دین Great Dane

تربیت و فروش سگ گریت دین Great Dane جنسیت: سگ گریت دین نر و سگ گریت دین ماده.سن: توله..

فروش سگ پیت بول Pitbull

فروش سگ پیت بول Pitbull

تربیت و فروش سگ پیت بول Pitbull جنسیت: سگ پیت بول نر و سگ پیت بول ماده.سن: توله سگ پی..

فروش سگ دوبرمن Doberman

فروش سگ دوبرمن Doberman

تربیت و فروش سگ دوبرمن Doberman جنسیت: سگ دوبرمن نر و سگ دوبرمن ماده.سن: توله سگ دوبر..

برچسب ها: سگ قفقازی, سگ Ghafghazi, قفقازی نر, قفقازی ماده, توله سگ قفقازی, سگ قفقازی بالغ, فروش سگ قفقازی, تربیت سگ قفقازی, سگ قفقازی اصیل, سگ قفقازی وارداتی